Filmowe premiery w Twoim mieście!
Kochasz kino i chciałbyś zobaczyć najnowsze premiery na wielkim ekranie? To możliwe dzięki Profesjonalnemu Kinu Objazdowemu Outdoor Cinema!
Odwiedzamy miejscowości, w których na co dzień nie ma kina i otwieramy nowoczesną salę kinową. Dzięki naszej wizycie możesz oglądać najnowsze filmowe premiery. Wszystkie seanse odbywają się z wykorzystaniem nowoczesnych technologii kinowych, przy użyciu profesjonalnego sprzętu projekcyjnego, zapewniającego najwyższą jakość obrazu i dźwięku. Zapraszamy na wspaniałą rozrywkę i spotkania z gwiazdami wielkiego ekranu. Zaproś przyjaciół na seans filmowy i przeżyj niezapomnianą przygodę.
Sprawdź, kiedy odwiedzimy Twoje miasto. Więcej na idedokina.pl/trasa_kina
Historia kin objazdowych w Polsce
Wszystko zaczęło się od kina objazdowego
Czy wiecie, że słynni bracia Warner, pochodzący z Mazowsza późniejsi założyciele filmowego imperium Warner Bros., sprzedali rodzinny majątek i zainwestowali w projektor filmowy? Ich przygoda z przemysłem filmowym rozpoczęła się właśnie od kina objazdowego, z którym odwiedzali, oddalone od cywilizacji, amerykańskie miasteczka górnicze. Podobnie było w Polsce, to właśnie wędrowne kinematografy, jeżdżące po naszym kraju i wyświetlające filmy w różnych miejscowościach, dały początek i impuls do rozwoju całego przemysłu kinematograficznego.
Zacznijmy jednak od początku.
Historia polskiego kina objazdowego rozpoczęła się na początku XX. wieku, kilka lat po stworzeniu przez braci Lumiere kinematografu, kiedy to zaczęto organizować pokazy filmowe na jarmarkach, w namiotach wędrownych sztukmistrzów lub na zapleczach sklepów. W 1900 roku oficjalnie powstał zawód tzw. przedsiębiorcy kinowego. Posiadał on zwykle jeden aparat projekcyjny i zapas filmów, które wyświetlał najczęściej podczas letnich zabaw plenerowych. W Europie niewątpliwie wyróżniali się pionierzy polskiego kina - bracia Krzemińscy, którzy w 1905 roku dysponowali już 2 kompletami projekcyjnymi i jeździli z seansami objazdowymi aż do Rosji. Kino objazdowe pełniło w tamtych czasach różne funkcje – zarówno rozrywkowe jak i edukacyjne.
W 1906 roku powstał w Polsce m.in. Salon Rozrywek Bronisława Mieszkowskiego, który proponował widzom seans filmowy, występy śpiewaków i cyrkowców w ramach jednego pokazu. Z czasem powstało więcej podobnych salonów i samodzielnych kin-iluzjonów, co doprowadziło powoli do zaniku kina objazdowego. Kino objazdowe powróciło jednak w wielkim stylu, w drugiej połowie XX. wieku. To wtedy ogromną popularność na nowo zdobyły kino-wozy, które stały się znakiem rozpoznawczym kultury lat 60. i 70.
Historia kołem się toczy. Dziś branża kinowa jest w absolutnym rozkwicie, multipleksy i kina cyfrowe co roku otwierają się w kolejnych powiatach. W całej Polsce jest jednak jeszcze wiele miast, w których wciąż nie ma kina, a ich mieszkańcy mają utrudniony dostęp do nowości filmowych.
To właśnie do nich co miesiąc wyruszamy w trasę po Polsce kultywując tę piękną tradycję w nowoczesnym wydaniu. Co roku odwiedzamy ponad 100 miejscowości na terenie Polski, na jeden dzień otwierając profesjonalną salę kinowa z pięknym foyer filmowym, doskonale zaopatrzonym barkiem kinowym i najlepszym repertuarem.
Niech żyje miłość do kina!