Historia

Wszystko zaczęło się od kina objazdowego.

W Polsce wędrowne kinematografy, jeżdżące po kraju i wyświetlające filmy w różnych miejscowościach, dały początek i impuls do rozwoju całego przemysłu kinematograficznego. Historia polskiego kina objazdowego rozpoczęła się na początku XX. wieku, kilka lat po stworzeniu przez braci Lumiere kinematografu, kiedy to zaczęto organizować pokazy filmowe na jarmarkach, w namiotach wędrownych sztukmistrzów lub na zapleczach sklepów.

W 1900 roku oficjalnie powstał zawód tzw. przedsiębiorcy kinowego. Posiadał on zwykle jeden aparat projekcyjny i zapas filmów, które wyświetlał najczęściej podczas letnich zabaw plenerowych. Dzięki braciom Warner z Mazowsza (założycielom imperium Warner Bros.) powstało kino objazdowe. Ci dwaj wizjonerzy sprzedali rodzinny majątek i zainwestowali w projektor filmowy, z którym odwiedzali oddalone od cywilizacji amerykańskie miasteczka górnicze. W Europie niewątpliwie wyróżniali się pionierzy polskiego kina - bracia Krzemińscy, którzy w 1905 roku dysponowali już 2 kompletami projekcyjnymi i jeździli z seansami objazdowymi aż do Rosji. Kino objazdowe pełniło w tamtych czasach różne funkcje – zarówno rozrywkowe jak i edukacyjne.

Z czasem powstało wiele salonów i samodzielnych kin-iluzjonów, co doprowadziło powoli do zaniku kin objazdowych. Kino Objazdowe powróciło jednak w wielkim stylu, w drugiej połowie XX. wieku. To wtedy ogromną popularność na nowo zdobyły wozy kina objazdowego, które stały się znakiem rozpoznawczym kultury lat 60. i 70. Historia kołem się toczy. Dziś branża kinowa jest w rozkwicie, multipleksy i kina cyfrowe otwierają się w kolejnych powiatach.

W całej Polsce jest jednak jeszcze wiele miast, w których wciąż nie ma kina, a ich mieszkańcy mają utrudniony dostęp do kultury i nowości filmowych. To właśnie do nich co miesiąc wyruszamy w trasę Profesjonalnego Kina Objazdowego - kultywując tę piękną tradycję i pamiętając jednocześnie o najnowocześniejszych standardach.